IACM - FORTH and University of Crete
4th Workshop on Numerical Methods for Evolution Equations
Heraklion, Crete, 26 - 27 September 2008
Organizers: V. Dougalis, Ch. Makridakis and V. Thomee.
Program
FRIDAY 26-09-2008
09:15-09:30 Opening
[Chair: M. Crouzeix]
09:30-10:00 Vidar Thomee: Time discretization of parabolic equations by Laplace transformation and quadrature.
10:00-10:30 Emmanuil Georgoulis: A--posteriori error control for discontinuous Galerkin method for parabolic problems
10:30-11:00 Cesar Palencia: A numerical method for an ill-posed problem in heat conduction.
Coffee break
[Chair: J. Rappaz]
11:30-12:00 Eberhard Baensch: Preconditioning for fourth order in space parabolic problems
12:00-12:30 Theodoros Katsaounis: Numerical and asympotic results on shear band formation.
12:30-13:00 Mario Ohlberger: Reduced basis methods for evolution equations.
Lunch
[Chair: R. Winther]
14:30-15:00 Thierry Gallouet: Convergence of numerical schemes for the compressible Stokes equations (part I)
15:00-15:30 Raphaele Herbin: Convergence of numerical schemes for the compressible Stokes equations (part II).
15:30-16:00 Konstantinos Chrysafinos: Error estimates for the discontinuous Galerkin approximations for the Navier-Stokes equations.
Coffee break
[Chair: C. Lubich]
16:30-17:00 Christine Bernardi: Time and space adaptivity for parabolic equations.
17:00-17:30 Omar Lakkis: Nonstandard a posteriori error bounds in Euler-Galerkin schemes for parabolic problems.
17:30-18:00 Georgios Akrivis: The two-step BDF method for parabolic equations: a posteriori error estimates.
SATURDAY 27-09-2008
[Chair: R. Herbin]
09:30-10:00 Jaques Rappaz: Domain decomposition method for computing ferromagnetic effects .
10:00-10:30 Etienne Emmrich: Convergence of the time discretisation of evolution problems and applications to fluid flow problems.
10:30-11:00 Ragnar Winther: Mixed finite elements for linear elasticity and viscoelasticity.
Coffee break
[Chair: E. Baensch]
11:30-12:00 Stig Larsson: Finite element approximation of the stochastic wave equation.
12:00-12:30 Georgios Zouraris: Finite element approximations for Klein-Gordon-Schroedinger systems
12:30-13:00 Christian Lubich: Computing semi-classical quantum dynamics with Hagedorn wave packets
Lunch
[Chair: C. Bernardi]
14:30-15:00 Giuseppe Savare: Nonnegative solutions of nonlinear fourth order evolution equations via optimal transportation.
15:00-15:30 Marco Picasso: Adaptive finite elements with large aspect ratio: theory and practice
15:30-16:00 Chrysoula Tsogka: The fictitious domain method and applications in wave propagation
Coffee break
[Chair: G. Akrivis]
16:30-17:00 Patrick Joly: Higher order time stepping for second order hyperbolic problems and optimal CFL conditions
17:00-17:30 Alexander Ostermann: High-order splitting methods for analytic semigroups
Institute of Applied and Computational Mathematics, FORTH, GR 71100 Heraklion-Crete
Department of Applied Mathematics, University of Crete, GR 714 09 Heraklion-Crete